na 19.02.2019 w bazie Pollio

16 projektów

  • Jak uniknąć błędów przy wyborze działki pod zabudowę?

Jak uniknąć błędów przy wyborze działki pod zabudowę?

Jeśli zdecydowałeś się zbudować własny dom, pierwszą ważną decyzją, którą musisz podjąć jest wybór odpowiedniej działki. Jak wybrać działkę pod zabudowę? Komfortowe życie w domu marzeń zależy nie tylko od tego jak jest on urządzony, ale również od uwarunkowań danej działki budowlanej i jej lokalizacji.

 

Rozpatrzmy główne kryteria wyboru działki:

 

      Charakterystyka gruntu

Bez wątpienia wybór działki na tym, czy innym gruncie, to decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć, gdyż w zależności od jego rodzaju koszty budowy mogą się znacząco różnić.

 

Teren podmokły. Jeżeli na przykład wybierzemy działkę pod zabudowę na terenie podmokłym, to realizacja projektu jest wykonalna, lecz wymagane będzie palowanie, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty.

 

Glina. Na terenach, gdzie w glebie można zauważyć wysoki stopień zawartości gliny, w deszczową pogodę ukazują się często nieprzyjemne widoki. Jeśli brać pod uwagę fakt, że nawet niewielki letni deszczyk może spowodować, że twarde pokrycie podjazdów zmieni się w błoto nie do przebycia, co może wywołać pewne niedogodności – jeśli zechcesz gdzieś pójść, konieczne będzie założenie kaloszy. Natomiast jeżeli wszędzie położona zostanie twarda nawierzchnia (na przykład asfalt), problem ten automatycznie zniknie.

 

Gleby piaszczyste. Jeżeli Twoja działka pod zabudowę znajduje się na terenach piaszczystych, to możemy śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej korzystnych sytuacji. Jednakże i takie tereny mogą Cię zaskoczyć niektórymi swoimi osobliwościami. Możemy do nich zaliczyć między innymi pył.

 

Będzie on szczególnie dokuczliwy w czasie suchej i upalnej pogody, gdy na na działce nie będzie właściwie wykonanego zagospodarowania krajobrazu (brak roślinności). Wyjściem z tej sytuacji będzie zasianie na działce trawy. W ten sposób równocześnie upiększysz teren i uchronisz się od problemów z pyłem.

Jeśli gleba piaszczysta jest zanieczyszczona granitem, to jest to idealne miejsce do postawienia fundamentów, a dom zbudowany na takiej glebie, wytrzyma dziesięciolecia. Chociaż podobne tereny mogą też mieć określone minusy.

Jeżeli mimo wszystko zdecydowałeś się kupić działkę pod zabudowę z taką geologią, zwracamy Twoją uwagę, na to, że tego typu gleba nie nadaje się do uprawy jakichkolwiek roślin. Jeżeli zasadzisz na takiej glebie ziemniaki to nie spodziewaj się żadnych plonów. Rozwiązać ten problem można poprzez przywiezienie ziemi ogrodowej na działkę. Należy jeszcze zauważyć, że znacząca obecność żwiru w glebie może wskazywać na możliwość wykonania studni albo odwiertu.

 

      Woda

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru ziemi pod zabudowę jest obecność wody. Musisz określić wtedy, ile wody będzie potrzebowała Twoja rodzina do konsumpcji oraz do pielęgnacji działki.

Jeśli w danym rejonie znajduje się wodociąg komunalny, to praktycznie rozwiązany zostaje problem braku zaopatrzenia w wodę. Jednakże woda z rurociągu również może okazać się nie najlepszej jakości. Dlatego też nie należy odrzucać możliwości budowy autonomicznej instalacji wodnej.

Gdy na Twojej działce znajduje się warstwa wodonośna, należy zapoznać się ze zmianami poziomu  wody na przestrzeni roku. Należy wybrać obszar pod zabudowę w takim miejscu, gdzie woda nie tylko nie podnosi się wyżej niż na 1 metr w głąb od poziomu ziemi, ale także charakteryzuje się nie zbyt wysokim poziomem zalegania wody. Bez tej informacji nie przystępuj do planowania piwnicy albo wykopywania studni.

Optymalnym rozwiązaniem będzie zarówno podłączenie do systemu sieci wodociągowej, jak i posiadanie własnej studni lub odwiertu. Pozwoli Ci to na niezależność w przypadku jakichkolwiek awarii lub przerw w dostawie wody.

 

      Położenie działki

Przy wyborze działki pod zabudowę ważne jest, aby zwrócić uwagę na jej położenie i wskazanie optymalnego umiejscowienia domu. Jeżeli południowa lub wschodnia strona działki jest zasłonięta sąsiednim domem, to nie rekomendujemy zakupu takiej działki.

Już tłumaczymy takie rozwiązanie. Kawałek ziemi, który przez większą część dnia znajduje się w cieniu, nie przyniesie Ci żadnych plonów (w przypadku jeżeli planujesz jakąkolwiek uprawę). Nawet jeżeli nie jesteś fanem ogrodów, na pewno zechcesz otoczyć się zielenią. Dlatego też nie zalecamy w całości zacieniać powierzchni działki nawet własnym domem.

 

      Ukształtowanie powierzchni

Jeżeli nie należysz do mniejszości społeczeństwa, to raczej nie będziesz wybierał ziemi pod zabudowę z niekorzystnym ukształtowaniem terenu, żeby planować swój dom na skale.

Najlepszym wyborem będzie działka o płaskim ukształtowaniu terenu gdzie strumienie wody nie utworzą rowów, nie rozpłyną się, a równomiernie wypełnią glebę niezbędną wilgocią. Jeżeli nie da się wybrać działki o płaskim ukształtowaniu, to najlepiej jeżeli nachylenie terenie skierowane będzie w stronę słońca.

Jeżeli niedaleko od działki znajduje się rzeka, to kategorycznie nie zalecamy budować domu na brzegu rzeki. Po pierwsze jeżeli rzeka jest duża i szeroka, ryzykujesz tym, że w przypadku powodzi, woda może wystąpić z brzegów i zatopić waszą działkę i dom. Po drugie, od strony zbiornika wodnego będzie zimą wiał nieustannie bardzo zimny wiatr.

      Las

Jeżeli masz możliwość wyboru działki pod zabudowę blisko lasu, to skorzystaj z tej szansy. Niemniej jednak zalecamy przemyśleć ten wybór bardzo poważnie. Nie ma sensu budować się blisko lasu – drzewa spowodują zbyt duże zacienienie, a komary nie dadzą Ci spokoju.  Optymalna odległość do zbudowania domu to 200-300 metrów od skraju lasu. Komary nie będą wtedy kąsać, a świeżego powietrza będzie pod dostatkiem!

 

      Dostęp do dróg wysokiej jakości oraz podjazdów

Dla tych wszystkich którzy chcą zbudować swój dom, daleko od dużych miast i nie posiadają helikoptera ani amfibii, bardzo ważne jest, żeby drogi i podjazdy były odpowiedniej klasy (jakości). Oceń działkę pod względem możliwości dostania się do domu w dowolnej porze roku.

Jeżeli zimową porą drogi i podjazdy nie będą odśnieżane przez podmioty zewnętrzne, to musisz wziąć pod uwagę fakt, iż będziesz musiał robić to samodzielnie, a co za tym idzie zakupić  niezbędne urządzenia. Jeżeli działka znajduje się na podwyższonym terenie, zastanów się, co będzie się działo przy podjeżdżaniu do niej w czasie gołoledzi albo ulewnego deszczu.

 

      Sąsiedzi

Duży wpływ na wybór działki mają nie tylko wyżej wymienione aspekty, ale jeszcze niemniej  ważna kwestia, jaką są sąsiedzi. W tym przypadku decyzja należy tylko do Ciebie, ponieważ to Ty będziesz z nimi żył cały czas, a jeśli chodzi o ciepłe i przyjazne stosunki, to różnie może to wyjść.

Jeżeli już wybrałeś działkę pod zabudowę, to przed podpisaniem dokumentów zapoznaj się z sąsiadami, oceń ich styl i sposób życia. Często bywa, że przyszli sąsiedzi okazują się być nieprzyjemnymi ludźmi, mającymi mroczną przeszłość albo jakieś uciążliwe nawyki (alkoholizm, narkomania, uciążliwe awantury). Pytanie czy będziesz chciał żyć obok takich sąsiadów, to pytanie na które odpowiedź znasz tylko Ty.

 

Mamy nadzieję, że specjaliści studia architektonicznego Pollio przedstawili Ci wyczerpującą odpowiedź na pytanie, jak wybrać odpowiednią działkę pod zabudowę domu.