na 19.02.2019 w bazie Pollio

16 projektów

  • Projekty podmiejskich domów: na co należy zwrócić uwagę?

Projekty podmiejskich domów: na co należy zwrócić uwagę?

W naszej epoce „ kamiennych” dżungli , życie w podmiejskim domu, z każdym dniem staje się coraz bardziej popularne. Wielu ludzi żyjących w mieszkaniach zaczyna zastanawiać się nad zakupem podmiejskiego domu.

Marzenia o podmiejskim domu

Dla niektóry mieszkanie na wsi- to prawdziwe marzenie. W celu spełnienia tego marzenia  można wybrać dwie opcje : wybudować swój albo zdobyć gotowy na rynku wtórnym. Jeśli pierwsza opcja jest dla Ciebie przyjemniejsza, uprzejmie  polecamy zwrócenie uwagi na projekty podmiejskich domów, które zostały przedstawione w katalogu studia architektonicznego Pollio. 

Jednakże pośpiech w podjęciu tak ważnej decyzji absolutnie nie jest konieczny. Trzeba najdokładniej jak tylko się da zapoznać się ze wszystkimi  rozwiązaniami rynku gotowych domów.  Nie wykluczone, że zakończenie poszukiwań na jakimś konkretnym domu będzie bardzo trudne. Bo przecież każdy z członków rodziny, może mieć własne wyobrażenia odnośnie tego problemu. 

A ilu ludzi- tyle i zdań. Dla kogoś duża odległość od miasta jest opcją optymalną, a dla kogoś innego to absolutnie nie do przyjęcia, brak  wygody i komfortu.

Oczywiście zdarzają się sytuacje ,że dom spodobał się Tobie i Twojej rodzinie, a i miejsce jest dobre i przyszli sąsiedzi to wspaniali ludzie, ALE wartość jest po prostu kosmiczna, jednym słowem nie na Twoją kieszeń… dlatego aktualna staje się opcja kupienia działki i rozpoczęcia budowy.

Przystępujemy do dzieła!

Klasyczną wersją rozwiązania tego czy innego pytania, spośród naszych  odpowiedników jest zwrócenie się do firmy budowlanej, w celu uściślenia wartości realizacji projektu. Jednakże, znowuż,  należy wziąć pod uwagę fakt, że nikt nie da nam gwarancji, że nawet z powodu  domu wysokiej jakości i dużej przestrzeni, będziesz zachwycony.

Niemożna wykluczyć też rozczarowania. W rezultacie wydając dużo pieniędzy, można uzyskać dokładnie ten sam efekt, co  i z zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Przy tym, bez wątpienia, tracisz czas.

Nikt nie jest ubezpieczony od tej wersji, że projekt domu podmiejskiego nie spełni Twoich oczekiwań ( w studiu architektonicznym Pollio takich projektów nie ma !!!). W przypadku nie prawidłowych obliczeń wartość początkowa może wzrosnąć nawet kilkakrotnie, a jeżeli jeszcze wystąpiły jakieś błędy w zarządzaniu i pogoda nie dopisuje, to istnieje możliwość, że realizacja projektu przeciągnie się nawet o kilka miesięcy. Dlatego też, aby Twoje marzenia zostały przekształcone w rzeczywistość , nie obejdzie się bez  projektu i ogólnego planu zagospodarowania.

Projekt zagospodarowania terenu/Projekt zieleni

A przy okazji , przygotowanie takiego planu  i projektu sporo kosztuje, a ich sporządzenie zabiera również nie mało czasu. Rezultat natomiast wygląda bardzo potężnie w postaci  stosów papierów. Dlatego też  wskazany jest kontakt z solidną firmą architektoniczną , która proponuje rozwiązania „pod klucz”. Nie musisz szukać firmy budowlanej, dopiero po ostatecznej decyzji o budowie Twojego podmiejskiego domu.

Przypominamy, że jedną z cech studia architektonicznego Pollio jest kompleksowe podejście. Nasza firma oferuje zamawiającym  całą niezbędną  informację, na dowolnym etapie projektowania czy też budowy.

W biurze architektonicznym możesz zostać poproszony o załączenie przeprowadzonych prac hydro-geologicznych. , warunki techniczne dotyczące podłączenia elektrycznego, zdjęcie topograficzne, i bezwarunkowo pozwolenie na budowę. A przy okazji, do tego trzeba również otrzymać dziennik budowy. Po jego otrzymaniu należy wysłać zawiadomienie o rozpoczęciu budowy.  

Praca z architektem

Kiedy będziesz omawiać  z architektem swój projekt domu, będzie trzeba podjąć decyzję odnośnie  tego gdzie dokładnie będą znajdować się budynki gospodarcze, garaż, sauna, dodatkowe budynki, meble ogrodowe, plac zabaw itp.

Trzeba pomyśleć, również na tym etapie, odnośnie  autonomicznej kanalizacji: jako minimum, asenizator powinien mieć do niej możliwość dostępu, nie powinna zwracać uwagi otoczenia, i odpowiednio nie być na widoku. Należy od razu odpowiedź sobie na takie pytania, jak : czy będzie na Twoje ziemi szczelina (czy też wykopana zostanie studnia), w jaki sposób zostanie poprowadzona elektryczność i inne.

Oprócz tego omówić należy również zagadnienia związane z umiejscowieniem klombów i trawników, ścieżek i ogrodzeń, a także wydzielenia miejsca dla ogrodu. W czasie takich rozważań „ rodzi się” dobry projekt zagospodarowania działki. Następnie, jak już ustalisz zagospodarowanie  z każdym z członków rodziny  i przyjmiesz ostateczne rozwiązanie, specjalista przystępuje do utworzenia ostatecznego projektu domu lub willi.

Jak uniknąć możliwych błędów?

Jak rekomendują specjaliści, pierwszym krokiem powinno być określenie liczby sypialni. Z reguły, każdy z członków rodziny posiada dużą ilość ubrań, które trzeba gdzieś przechowywać. Trzeba zdecydować czy zrobimy w domu wbudowane garderoby czy też szafy.   

Strefa kuchni, pokoju gościnnego i jadalni także wymagają szczególnej uwagi, którym lepiej nie skąpić uwagi, bo przecież w nich rodzina spędza odpoczywając czy jedząc wiele czasu.  W przypadku jeśli planujesz wybudować saunę, stworzyć własną salę kinową albo salę gimnastyczną, powinieneś w tym celu  wydzielić dodatkowe pomieszczenia.  Nie zapomnij również zaplanować pomieszczenia gospodarczego, w którym będziesz przechowywał produkty spożywcze, odkurzacz, deskę do prasowania i inne sprzęty.

Kilka zasad projektowania podmiejskich domów

Przy tworzeniu projektu domu jednorodzinnego było by dobrze kierować się określoną zasadą: im wyżej będzie znajdować się pomieszczenie, tym trudniej będzie z niego korzystać. Na przykład, olbrzymie pomieszczenia bilardowe, które zostały umiejscowione na trzecim piętrze, mogą być wykorzystywane raz w roku, a nawet rzadziej. Czasami przyczyna jest banalna- po prostu lenistwo nie pozwala na podniesienie się i wprawienie w ruch piłeczek. 

Kiedy już zakończysz rozmieszczenie pomieszczeń użytkowych, należy przejść do wewnętrznych projektów wszelkich instalacji. Możemy znaleźć duży wybór systemów wodnokanalizacyjnych, ogrzewania, wentylacji, a także sygnalizacji przeciwpożarowej i antywłamaniowej- współczesny rynek oferuje ich pełen arsenał.

Do tej kategorii można przypisać również  bramę automatyczną czy też anteny satelitarne. Z pomocą wyspecjalizowanych systemów można włączyć dzisiaj saunę za pomocą telefonu. I do czasu waszego przyjścia będzie utrzymywać się w niej odpowiednia temperatura.

Kiedy tylko zakończysz planowanie domu, możesz spokojnie przystąpić do projektowania zewnętrznego Twojego domu jednorodzinnego. Nie należy zwlekać, jeśli prace te będą się przeciągać , to można na nich czasem stracić cały rok.

Projekty domów jednorodzinnych powinny maksymalnie zadowalać wszystkich członków rodziny. Nagrodą za wszelkie starania i oczekiwania stanie się komplet dokumentów które może przekazać absolutnie każdej dowolnej firmie budowlanej. W rezultacie będziesz mógł wybudować  wysokiej jakości budynek i przy tym otrzymać taki dom, który każdy z członków rodziny będzie mógł należycie docenić.