na 19.02.2019 w bazie Pollio

16 projektów

  • Ziemia pod zabudowę z doprowadzeniem mediów: kryteria wyboru.

Ziemia pod zabudowę z doprowadzeniem mediów: kryteria wyboru.

W pędzie życia w dużych metropoliach obecnie trudno jest znaleźć mieszkańców, którzy nie marzą o cichym  i  spokojnym życiu za miastem. 


Kilometrowe uliczne korki, zanieczyszczenie powietrza, tłok w transporcie publicznym, na ulicy i w centrach handlowych - to najczęściej wymieniane niedogodności  z którymi zmagają się mieszkańcy stolic i dużych miast.


Nie każdemu marzy się zakup gotowego projektu domu, bo ciężko jest znaleźć taki, który będzie całkowicie spełniał wszystkie oczekiwania. W takim przypadku lepiej jest przystąpić do własnego projektu domu, i uwzględnić w nim wszystkie potrzeby i życzenia. Na drodze do osiągnięcia tego marzenia pierwszym krokiem będzie wybór działki pod zabudowę z przyłączami.


Nie ma sensu od razu wstawać i biec do kiosku z gazetami albo przeglądać internet w poszukiwaniu najlepszego terenu. Spokojnie. Rzeczą bardzo ważną  na tym etapie jest odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki to będzie dom? Czy będzie  to mały działkowy domek na niewielkim terenie? Czy stanie się on miejscem w którym będziesz żył do końca swoich dni?


Nie mniej ważną sprawą będzie określenie, czy na działce będą znajdowały się kwietniki, drzewa, ogrody itp. Na początku trzeba znaleźć odpowiedzi na każde z tych pytań.


Ocena dostępu do mediów (gaz, prąd, woda)


Koniecznie należy przeanalizować możliwość wykorzystania dostępnych mediów. Jeśli w domu planujesz stały pobyt siebie i swojej rodziny, albo  częste sezonowe przebywanie, to bardzo ważne jest aby istniała możliwość wykorzystania stałego dostępu do elektryczności, oraz ewentualna obecność instalacji gazowej.


Nie daj się zwieść temu, że ktoś Ci powie, że elektryczność, czy woda będą na danej działce wkrótce podłączone. Powinieneś w miarę możliwości dowiedzieć, czy w okolicy nie ma problemu z częstymi przerwami w dostawach prądu. Równie ważną informacją jest wiedza na temat  możliwości przyłączenia kanalizacji i wodociągu. Obowiązkowo dowiedz się czy jest system komunalny, a jeżeli nie a to sprawdź wszystkie szczegóły związane z autonomiczną pracą domu i sumą kosztów jakie to za sobą poniesie.


Warto zauważyć, że sytuacja może być też taka, że przyłączenie komunikacji jest póki co tylko i wyłącznie na etapie projektowania. Trzeba się do tego odnieść z  ostrożnością, bo przecież może się tak zdarzyć, że instalacja gazowa lub wodna  nie zostanie zbudowany do końca albo utknie na lata w stadium projektu. Czemu miałbyś ryzykować pozostanie w domu bez gazu, światła, czy wody? To tylko jedne z kryteriów, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze działki pod zabudowę. Co jeszcze jest istotne?


Zbór niezbędnych informacji


Należy brać pod uwagę wszystko: miejsce położenie działki i odległość od miasta, stopień rozwinięcia infrastruktury (obecność sklepów spożywczych i lokali usługowych), obecność transportu publicznego itp.


Ważnym elementem jest również cena działki. Zawsze musisz dysponować pewną rezerwą finansową na wypadek nieprzewidzianych wydatków w trakcie budowy.

Jeśli zdecydujesz się na zakup działki pod zabudowę z doprowadzeniem mediów, musisz powierzyć budowę firmie, która oferuje również usługi przyłączeniowe mediów. Realizacją takich projektów zajmują się m.in. firmy zajmujące się budową domków letniskowych, gdzie przewidziana jest już obecność mediów i niezbędnej infrastruktury.


Firma przedstawi Ci projekt domu, do którego masz prawo wnieść swoje zmiany. Często wychodzi na to, że zbudujesz dom drożej,  niż gdybyś kupił  w  agencji nieruchomości, ale jest to Twój dom, który nie będzie wymagał żadnego remontu, ani dostosowywania do Twoich potrzeb, co najczęściej wiąże się z dość sporymi wydatkami. Sumarycznie więc postawienie domku od zera w większości przypadków może się bardziej opłacić.


Zalety kupowania działek budowlanych z doprowadzeniem mediów


Kolejnym plusem przy zakupie takiej działki budowalnej  jest to, że firma budowlana zobowiązuje się doprowadzić media do domu.  W przypadku samodzielnego nabywania gruntu, będziesz musiał kontaktować się z różnymi służbami, co z pewnością pociągnie ze sobą dodatkowe problemy, koszty i stratę czasu.


Szczególnie dużych środków finansowych wymaga przeprowadzenie mediów poprzez drogi (z otwarciem a potem renowacją nawierzchni). Nie wykluczaj również tego, że  przy kontakcie z władzami będziesz musiał liczyć się również z różnymi opłatami  służbie gazowej, drogowcom, telekomunikacji i innym organizacjom. Na rozwiązanie tych  problemów stracisz dużo pieniędzy, czasu, jak i nerwów.


Wybór podwykonawcy jest równie ważnym procesem. Uczciwość i życzliwość firmy budowlanej nie jest rzeczą oczywistą. Biorąc to pod uwagę, powinieneś nie tylko zaznajomić się z planem budowy i obejrzeć działkę budowlaną, ale też postarać się obejrzeć już zrealizowane projekty i te które znajdują się w stadium budowy obecnie.


Ważna może okazać się rozmowa z klientami, którzy wznieśli domy u tej firmy budowlanej już jakiś czas temu. Podczas takiej rozmowy możesz wyjaśnić wiele niuansów, dotyczących możliwości  rozwiązania problemów, które wystąpią, sprawdzenia czasu, jakości użytych materiałów i ogólnej jakości wykonania prac.


Cechy wyboru wykonawcy


Powinieneś się upewnić, czy wykonawca ma wystarczające doświadczenie  w budowie domów takiego typu jak Twój.


Dla przykładu, być może planujesz budowę domu drewnianego, ale wybrana firma budowlana zajmowała się tylko budową domów ceglanych. W takim przypadku rekomenduje się rezygnację z budowy, bo brak doświadczenia na pewno znacząco odbije się na jakości wykonanych prac.


Ostatnią rzeczą jaką chcielibyśmy Ci poradzić, jest to, abyś dokładnie obejrzał działkę przed zakupem, niezależnie od tego jak bardzo wiarygodny byłby sprzedawca. Jeśli na przykład teren znajduje się bardzo nisko, to może każdej wiosny ulegać podtopieniom, albo też wystąpią inne okoliczności, których w czasie oględzin działki a potem budowy nie będziesz mógł doświadczyć, a które będziesz musiał rozwiązywać już samodzielnie, co pociągnie dodatkowe koszty i zszargane nerwy.


Jeśli prawidłowo wybierzesz działkę pod zabudowę z doprowadzeniem mediów, w przyszłości będziesz z pewnością nie tylko oszczędzał  pieniądze ale również swój cenny czas.