na 19.02.2019 w bazie Pollio

16 projektów

  • Jak wybrać firmę budowlaną: główne aspekty

Jak wybrać firmę budowlaną: główne aspekty

Stworzenie indywidualnego ,czy też adaptacja typowego projektu domu- to dopiero pierwszy krok, ale bardzo ważny. Czeka Cię jednak jeszcze bardzo trudne zadanie- znalezienie firmy budowlanej.

Nawet jeśli zdecydowałeś się budować dom swoich marzeń samodzielnie, to wyłącznie z własnymi siłami się nie obejdzie. Ponieważ w procesie budowy, pojawiają się momenty, kiedy bez pomocy zewnętrznych wykwalifikowanych specjalistów nie da rady.

Jak prawidłowo wybrać budowlańca ?

Komu można powierzyć budowę swojego domu, jak wybrać firmę budowlaną, wyspecjalizowaną czy o szerokim profilu? W głowię plącze się masa podobnych pytań. A odpowiedź na nie jest bardzo prosta: wykonanie prac należy powierzyć temu budowlańcowi, który został pozytywnie zarekomendowany na rynku, ma duże doświadczenie w obszarze budownictwa i nienaganną reputację.

Główne etapy prac

Cykl zerowy. W tej chwili istnieje wiele firm, które specjalizują się w pierwszej kolejności wykonaniem prac cyklu zerowego.

W swoim wyposażeniu mają one całą gamę specjalistycznego sprzętu technicznego (koparki, betoniarki itp.), co pozwala im solidnie i w krótkim czasie wykopać rowy melioracyjne, tworzyć nasypy i wykopy, kopać rowy, wznosić monolityczne fundamenty różnorakiej złożoności i w dowolnej konfiguracji, tworzyć przebicia o dowolnych rozmiarach. Bez wątpienia, bez usług podobnej firmy, w początkowej fazie budowy, ciężko będzie się obejść.

Dach.  Konstrukcja dachu- to kolejny ważny etap, co znowuż wymaga podjęcia nie łatwej decyzji dotyczące j wyboru firmy budowlanej. To przecież właśnie od tego, na ile profesjonalnie będzie wykonane położenie dachu, zależy czas trwałości jego użytkowania.

Współczesny dach- to swego rodzaju „przekładany placek”, którego składnikami są zaawansowane technologicznie materiały. Dach w dużym stopniu określa ogólny wygląd zewnętrzny domu, dlatego też kategorycznie nie rekomenduje się jego konstrukcji oddawać w ręce dyletantów.

W naszych czasach załoga firmy budowlanej składa się obowiązkowo z doświadczonych robotników, brygadzistów oraz specjalistów-dekarzy. Wyspecjalizowane brygady wykonują konstrukcję wiązarów dachowych, a także montaż dachu, o dowolnym stopniu złożoności

Instalacje elektryczne. Zajmując się zagadnieniem, jaką firmę wybrać do przeprowadzenia instalacji elektrycznej i montażu wyposażenia urządzeń oświetleniowych , przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę an odpowiednie wykształcenie pracowników firmy, ich doświadczenie, rangę oraz uprawnienia.

Usługi wykwalifikowanych elektryków będą Cię raczej dużo kosztować. Jednakże ( jeśli nie podsiadasz odpowiednich kwalifikacji) przy samodzielnym montażu urządzeń oświetlenia i instalacji, urządzeniu i podłączeniu urządzeń elektrycznych , nie masz gwarancji tego, że Twoja rodzina będzie żyłą w bezpiecznym domu. Ponieważ błędy montażu elektrycznego mogą przynieść w ostateczności nie tylko szkody materialne, ale również uszczerbki na zdrowiu, w najgorszym wypadku- życie waszych domowników.

Urządzenia grzewcze i wodno-kanalizacyjne. Jeśli zimowa porą nie zamierzasz marznąć  we własnym rodzinnym gniazdku  z powodu tego, że zaoszczędziłeś na montażu urządzeń grzewczych, i teraz dom nie nagrzewa się prawidłowo …

Jeżeli nie marzysz o tym żeby w Twoim domu z powodu przeoczonych błędów  w czasie montażu systemów inżynieryjnych miały miejsce przecieki, wycieki i zanieczyszczenia rur… 

Jeśli nie chcesz płacić dwa razy za demontaż samodzielnie zainstalowanej kanalizacji i jego profesjonalną instalację…  

Znowuż, jeżeli nie jesteś profesjonalnym budowlańcem , jedynym prawidłowym rozwiązaniem będzie oddanie wykonania danego rodzaju prac specjalistom firm budowlanych. 

Zwracamy Twoją uwagę również na fakt, że przy wyborze firmy budowlanej (nieważne wąsko, czy szeroko wyspecjalizowanej) zawsze upewnij się czy wykonawca daje gwarancję na wykonane prace.

W odróżnieniu od słabych brygad , szanujące się solidne firmy, obowiązkowo przedstawiają gwarancję  na cały zakres świadczonych usług, a także oferują wsparcie w okresie pogwarancyjnym.

Podpisujemy umowę bez pułapek.

Jeśli poszukiwania firmy budowlanej zakończą się sukcesem, najwyższy czas pomyśleć o podpisaniu umowy z wybranym podwykonawcą. Warto zauważyć, że niedomówień w sporządzeniu umowy nie powinno, i nie może być.

Przed podpisaniem umowy z firmą budowaną obowiązkowo uważnie przeczytaj i zapoznaj się z każdym jej punktem. Nie zapomnij zrobić krótkiej listy wykazu dokumentów , które będą towarzyszyć przy jego realizacji. Bez wątpienia, jednym podstawowych dokumentów, jest kosztorys.

Kosztorys- obowiązkowy warunek współpracy

Zestawienie szczegółowego, „przezroczystego” i najważniejsze zrozumiałego kosztorysu da

Ci mniej-więcej zarys dotyczący wartości przeprowadzonych prac. Bezwarunkowo, w procesie pracy wynikają określone  korekty w kierunku wyższym(z reguły). W tym celu potrzebna jest tez zgoda i podpisanie dokumentacji kosztorysowej, która powinna szczegółowo  opisywać skład , zasięg i wartość każdego rodzaju prac.

Bądź ostrożny !

Niestety, istnieją nieuczciwi podwykonawcy, którzy przyzwyczaili się korzystać z nieświadomości swoich klientów. Przecież wielu z nas tylko ze słyszenia wie o potrzebie złożenia dokumentacji wykonawczej, w tym również o aktach prac ukrytych.

Akty prac ukrytych stanowi dokument , świadczący o jakości jakiegokolwiek elementu budowlanego, co też zamyka się w czasie prac budowlanych.  Takim elementem może być na przykład betonowa posadzka, która zostaje zasłonięta konstrukcją elewacji.

Tania rybka-tania zupa z ryby

Albo innymi słowy wysoka jakość wykonania prac oznacza przyzwoite finansowe wynagrodzenie. Na dzień dzisiejszy niewiele jest firm ,które wykonają solidną pracę za małe pieniądze.

Nie żałuj czasu ani sił na poszukiwanie firmy budowlanej, zwróci Ci się to potrójnie. W końcu pospieszny wybór podwykonawcy może pociągnąć za sobą masę negatywnych zdarzeń. I zamiast cudownego domu ryzykujesz, że zostaniesz właścicielem „niedobudowanego domu”.

Mamy nadzieję, że daliśmy wyczerpującą odpowiedź na temat tego, jak wybrać firmę budowlaną.