na 19.02.2019 w bazie Pollio

16 projektów

Podpiwniczony dom: wady i zalety

Podpiwniczony dom: wady i zalety 

Czy jest sens budowania piwnicy? Na pierwszy rzut oka to pytanie może wydawać się proste. Tak na prawdę jest to złożona kwestia: jedni deweloperzy będą mocno zniechęcać do budowania piwnicy, a inni - wręcz odwrotnie - będą przedstawiać masę argumentów za tym, żeby ją wybudować. 

Takie podejście do sprawy nie powinno jednak dziwić, bo każdy z deweloperów będzie miał rację. Z jednej strony piwnica nigdy nie będzie zbędna (jako dodatkowa powierzchnia domu), a z drugiej - można i bez niej dać sobie radę i zaoszczędzić dzięki temu pieniądze na budowę pozostałej części domu. Tak więc decyzję o tym, czy budować piwnice czy też nie, w większości przypadków określa się na podstawie wstępnego kosztorysu. 

Często budowa podpiwniczenia pociąga za sobą zwiększenie  ogólnej wartości projektu o 15-30%, co w przełożeniu na pieniądze staje się pokaźną sumą. Z drugiej jednak strony obecność piwnicy znacznie poszerza możliwości samego projektu, pozwalając na bardziej racjonalne i ekonomiczne wykorzystanie powierzchni domu. 

Zobaczmy zatem na ile wygodne jest posiadanie własnej willi z piwnicą i czy zawsze istnieje możliwość wybudowania podpiwniczenia.

Budowa piwnicy - rozwiązanie racjonalne czy wyrzucanie pieniędzy w błoto?

Czynniki hydrogeologiczne, określające możliwość budowy piwnicy: 

  • poziom zalegania wód gruntowych (w przypadku jeżeli wskaźnik poziomu zalegania  wód gruntowych znajduje się powyżej głębokości fundamentu, przy budowie piwnicy będziesz musiał wydać dużo pieniędzy na zakup dobrej, ale drogiej hydroizolacji. W domu, w którym nie przewidziano piwnicy, przy analogicznych warunkach działki  wystarczy urządzić horyzontalną hydroizolację na poziomie podpiwniczenia fundamentu);
  • typ gleby (jeżeli na działce przeważają gleby typu skalistego, to w celu opracowania fundamentów będziesz potrzebował sprowadzić specjalistyczne urządzenia - w związku z tym prace budowlane będę sporo kosztowały).

Argumenty „za”

Sejsmiczna wytrzymałość i ciepła podłoga.

Budynek parterowy z piwnicą charakteryzuje się  większymi wskaźnikami sejsmicznej wytrzymałości, niż tradycyjny budynek jednopiętrowy. Dodatkowo, ocieplana podłoga daje gwarancję tego, że podłogi  w pomieszczeniach na parterze zawsze będą ciepłe i suche.

Dodatkowa powierzchnia. W piwnicy można urządzić praktycznie wszystkie pomieszczenia użytkowe, dzięki  czemu uwalnia się  przydatną przestrzeń użytkową domu. W piwnicy wygodnie jest urządzić spiżarnię, kotłownię i pralnię, pomieszczenia do przechowywania narzędzi roboczych i innych urządzeń. Piwnica, w razie potrzeby może również służyć jako garaż, jeżeli pozwala na to ukształtowanie terenu.  

Strefa wypoczynku. Podpiwniczenia oprócz tego można również wykorzystywać jako strefę wypoczynku, urządzić tam saunę, salę bilardową albo gimnastyczną. A może od dawna marzyłeś o własnej winiarni?

Argumenty „przeciw”

Główną przyczyną rezygnacji z budowy piwnicy w większości przypadków są wysokie koszty prac wydobywczych ( polegające na koniczności sprowadzenia specjalistycznych urządzeń), urządzeń i systemów wentylacyjnych piwnicy.

Wentylacja. Piwnica będzie bezużyteczna jeżeli będzie w niej zatęchłe powietrze, a ściany będą pokryte grzybem lub pleśnią. Takie symptomy mogą zostać wywołane poprzez niedostateczną wentylację piwnicy (albo jej nieprawidłowe urządzenie). W konsekwencji może stać się to przyczyną  nie tylko strat materialnych ale również doprowadzić do przedwczesnego zużycia struktur nośnych piwnicy oraz elementów konstrukcyjnych.

Szczególnie dużą uwagę należy przyłożyć do systemów wentylacyjnych piwnicy w przypadku płytkiego zalegania wód gruntowych (czasami nawet wymuszonej), a także jeżeli piwnica będzie wykorzystywana jako kotłownia lub warsztat. Inaczej, nawet przy zapewnieniu ogrzewania będzie odczuwalna wysoka wilgotność. Dodatkowo ogrzewanie pomieszczeń w piwnicy powinno być nieprzerwane w celu stworzenia komfortowego mikroklimatu, co również zwiększa koszty utrzymania domu. Przez to system wentylacji piwnicy powinien być starannie zaplanowany i brany pod uwagę na etapie projektowania.

Hydroizolacja. Zapewne jednym z najmniej przyjemnych momentów w eksploatacji piwnicy  może być jej zalanie wodami gruntowymi lub deszczem. Aby uniknąć zatopienia  i podwyższonej wilgotności  w piwnicy, trzeba będzie wykonać wysokiej jakości hydroizolację.  

Bezsprzecznie w momencie budowy ścian piwnicy i fundamentów należy mieć gotowy projekt hydroizolacji. Poza tym, należy wziąć pod uwagę fakt, że pojemność cieplna gruntu  jest wyższa niż powietrza, dlatego też  w piwnicy  koniecznie trzeba zamontować grzejniki.

Parę słów na temat winiarni

Jeżeli chciałbyś ulokować w piwnicy niewielką winiarnię , musisz pamiętać o tym ,że domowy kącik Bachusa będzie wymagał zorganizowania odpowiednich warunków klimatycznych. Idealną temperaturą dla winiarni jest temperatura nie przekraczająca 12°С.

Wino również kiepsko znosi promienie ultrafioletowe  różne zapachy i podwyższoną wilgotność. Z tego powodu w pomieszczeniu do przechowywania wina montuje się specjalistyczne drzwi „klimatyczne”, które mają zabezpieczać je przed wpływem czynników zewnętrznych.

Półki najlepiej robić z kamienia wapiennego, a nie z drewna, ponieważ kamień  jest odporny na działanie pleśni oraz stabilizuje wahania temperatury przy otwieraniu drzwi do winiarni.

Podsumowując

Każdy przyszły właściciel domu sam podejmuje własną jedyna słuszną decyzję odnośnie tego, czy potrzebuje piwnicy, czy też nie, biorąc pod uwagę plusy i minusy budowy piwnicy, oraz zwracając uwagę na warunki hydrologiczne działki oraz przewidywane wydatki na budowę domu.

Natomiast rolą architekta projektującego w studio Pollio jest wykonanie takie projektu domu, który będzie w pełnym stopniu zaspokajał wszystkie życzenia i funkcjonalne potrzeby  klienta.

Zwracamy uwagę również na to, by na etapie projektowania wziąć pod uwagę wszystkie inżynieryjno-techniczne i konstrukcyjne działania, związane z zapewnieniem kompletnej