na 19.02.2019 w bazie Pollio

16 projektów

Projekt indywidualny czy typowy?

Jednym z najtrudniejszych i najbardziej odpowiedzialnych zdań w urządzeniu własnej podmiejskiej willi jest wybór projektu domu. To właśnie od przemyślanych rozwiązań, tego pytania, będzie zależała jakoś Twojego życia. Na tym etapie ważne jest, aby wykluczyć wszelkie możliwe błędy, ponieważ w późniejszym czasie ich naprawa, może okazać się bardzo kosztowna, a czasem całkiem niemożliwa.  

Przy zakupie gotowych projektów szczególną uwagę trzeba zwrócić na adaptację fundamentów (zgodnie z warunkami Twojej działki), żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z budową podstawy Twojego domu, a także wykluczyć oczywiste problemy eksploatacyjne w przyszłości. O tyle, o ile typowy projekt domu, który wybrałeś, mógł być zaprojektowany dla działki geologicznie odróżniającej się od Twojej.

Na przykład, wyliczenia grubości ścian nośnych były wykonane zgodnie z wymaganiami wytrzymałości. W takim przypadku, pojawiają się domy w których grubość ścian ceglanych wynosi, nie więcej niż 65cm, albo też ściany nośne były wypełnione betonem porowatym, grubości 30cm, obłożone cegłami i otynkowane.

Nie jest tajemnicą, że taki wariant jest stosunkowo niedrogi w budowie budynków, jednakże wymaga on istotnych nakładów na ogrzewanie. Przyczyną tej sytuacji jest rozbieżność z wymaganiami  ochrony cieplnej(termicznej). Jeśli sprawa dotyczy domku jednorodzinnego , to taki wariant  budowy jest w pełni możliwy.

Indywidualny projekt domu

Jednym z najczęstszych pytań pozostaje „ Co jest lepsze ,typowe czy indywidualne projekty domów?” Jak dotąd, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dokładnie tak samo nie można z pewnością odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, gdzie lepiej nabywać rzeczy: kupować gotowe w sklepie czy zamawiać indywidualnie przygotowane.

Nie jest oczywistością, że indywidualne projektowanie domu da nam gwarancję tego ,że dostaniemy taki projekt , jaki będzie całkowicie odpowiadał warunkom/stylowi życia całej naszej rodziny i odpowiadał wszystkim naszym oczekiwaniom.

Zwykle, indywidualny projekt domu odzwierciedla opinie i poglądy bezpośrednio samego architekta, a potem już samego zamawiającego. Znane są przypadki, kiedy po zakończeniu budowy domu, realizowane według indywidualnego rozwiązania, klient nie był zadowolony z rezultatu i był zmuszony sprzedać posiadłość.

Przesłanką do sprzedaży było to ,że mieszkańcy tego domu nie mogli poczuć się w nim przytulnie. Należy pamiętać o tym, że zamawiając indywidualny projekt domu,  będziesz musiał bronić swoich wyobrażeń odnośnie przyszłego domu i trzymać się twardo swoich wymagań, na każdym etapie tej budowy.

Nie zaprzeczalnie, wysoki koszt staje się główną wadą projektowania indywidualnego. Nie zaważając na to, niezaprzeczalną zaletą będzie możliwość posiadania projektu, który na całym świecie istnieje w jednym- jedynym egzemplarzu.

Typowe projekty domów

Na dzień dzisiejszy istnieje duża liczba typowych projektów z którymi zapoznanie się nie stanowi żądnego problemu. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy  i każdy ma dostęp do Internetu i jego możliwości, poszukiwania typowego projektu domu są znacznie ułatwione.

Twoim głównym zadaniem będzie „przymierzyć się do typowego domu”. Sprzedawcy typowych projektów domów w większości przypadków oferują potencjalnym nabywcom adaptację i dopracowanie projektu z wliczeniem określonych zapytań.

Bez wątpienia, adaptację przeprowadza się zazwyczaj za dodatkową opłatą.

Jeżeli wybrany przez Ciebie projekt był już realizowany, to byłoby dobrze skontaktować się z gospodarzem tego podmiejskiego domu. Możesz otrzymać od niego konsultacje i cenne uwagi, które pozwolą dostrzec pełen obraz braków i zalet Twojego przyszłego domu.

Szeroki wybór materiałów wykończeniowych i współczesna technologia pozwala nadać domu , zbudowanemu według gotowego projektu, wyjątkowy urok i indywidualizm. Opócz tego, zawsze masz możliwość ciekawej aranżacji terenu, wprowadzenia oryginalnego wyposażenia, stworzenia niepowtarzalnego wnętrza.

Jeśli zdecydowałeś się kupić typowy projekt domu, obowiązkowo powinieneś otrzymać pisemną umowę kupna-sprzedaży, gdzie należy wskazać odpowiedzialność sprzedawcy albo samego autora projektu za możliwe błędy projektowe. W umowie także należy określić stopień odpowiedzialności sprzedawcy, jeżeli później zostaną ujawnione jakieś niedociągnięcia. Oprócz tego powinien zostać przedstawiony porządek ich naprawy.

Gdzie można kupić typowy projekt domu ?

Na to pytanie każdy może sam sobie odpowiedzieć. Bez wątpienia znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat w Internecie.  Oprócz tego, dodatkowym źródłem informacji są katalogi typowych projektów.

Na dzień dzisiejszy istnieje wiele typowych projektów domów, które zostały przedstawione w katalogach. Na początku , przy wyborze projektu domu trzeba w słuchać się w siebie. Możesz wybrać ten jeden-jedyny wariant, uważnie nauczywszy się wszystkiego co się podoba. I taki właśnie wybór będzie odpowiadał Twoim marzeniom i potrzebom. Najważniejsze, żeby w wybranym domu ostatecznie wygodnie i przyjemnie żyło się wszystkim członkom rodziny.

Ażeby ułatwić niełatwe zadanie poszukiwania  i wyboru potrzebnego projektu możesz , nie tracąc cennego czasu, zwrócić się do studia architektonicznego Pollio. Nasi specjaliści dadzą Ci niewyczerpaną informację na interesujące Cię pytania, przeprowadzą adaptację typowego projektu domu który Ci się spodoba, zaproponują sprawdzonego wykonawcę, przeprowadzą nadzór autorski, wykonają projekt wnętrza oraz krajobrazu, i wiele więcej.